Tragédia na Kančendžonge

Rozlúčka pri jaskyni Szemlohegyi (Budapest)

hudba: Anna von Hausswolff - Mountains Crave
fotografie: Andrej Luprich, Pepe Piechowicz, Zsolt Malinák, internet
pripravil: Zsolt Malinák, Miro Hráček

Rozlúčka pri jaskyni Szemlohegyi (Budapest) Rozlúčka pri jaskyni Szemlohegyi (Budapest)

Tragédia na Kančendžonge

V pondelok 21. mája 2013 maďarskí horolezci Zsolt Eröss a Péter Kiss dosiahli po náročnom 24 hodinovom výstupe vrchol tretej najvyššej hory sveta Kančendžongy /8586 m/. Naspäť do IV. tábora vo výške 7600 metrov sa im už nepodarilo zostúpiť a od utorka 22. mája sú nezvestní. Pátranie po nich, uskutočnené napriek mizivej šanci prežiť v tak náročných podmienkach, nebolo úspešné.

Pri zostupe z vrcholu zahynuli aj juhokórejský horolezec a dvaja Sherpovia.

Zvyšok maďarskej expedície vedenej Lajosom Kollárom, ktorej súčasťou je aj trenčiansky horolezec Jaroslav Dutka, opustil základný tábor 24. mája. Bližšie informácie budú k dispozícii po návrate horolezcov domov.

Pre Zsolta Erössa bola Kančendžonga desiatym osemtisícovým vrcholom, na ktorý vystúpil, a štvrtým, ktorý sa pokúšal zdolať po tom, čo v roku 2010 prišiel po páde lavíny o nohu. Jeho vôľa žiť a odhodlanie nevzdávať sa si nás získali na minulom ročníku HoryZontov, kedy sme mali česť stretnúť sa s týmto výnimočným človekom osobne.

Žiaľ, len pol roka po tom, čo sme sa s našim vzácnym hosťom lúčili na pôde festivalu, sa s ním teraz musíme rozlúčiť navždy.

Touto cestou chceme v mene festivalového štábu vyjadriť úprimnú sústrasť rodine a blízkym oboch maďarských horolezcov.

Česť ich pamiatke.

Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss